ЄС виділить 80 млн. євро на підтримку України в умовах пандемії коронавірусу

Пандемія коронавірусу – це безпрецедентна глобальна криза, важка надзвичайна ситуація у сфері охорони здоровʼя для громадян, суспільства та економіки, від якої серйозно потерпають держави-члени ЄС і багато країн-партнерів, у тому числі Україна.

Україна, яка продовжує страждати від актів агресії на сході країни та незаконної анексії Криму і Севастополя Російською Федерацією, також зазнала негативного впливу пандемії в усіх сферах життєдіяльності. Європейський Союз вітає заходи запобігання, що вживаються українським урядом у відповідь на поширення COVID-19. Ми  визнаємо складність деяких із цих рішень.

ЄС продовжить підтримувати Україну в цій небаченій кризі та, щоб полегшити її вплив на систему охорони здоров’я, повсякденне життя людей та економіку, готує комплекс заходів допомоги для окремих країн-партнерів і регіону східного сусідства загалом. Перший пакет підтримки для України складає приблизно 80 млн. євро.

Представляючи ці заходи, Комісар ЄС з питань Європейської політики сусідства та перемовин щодо розширення Олівер Варгеї зазначив: «Ми допомагаємо Україні в  ці  надзвичайно важкі часи. Завдяки цьому пакету підтримки ми прагнемо врятувати життя та зміцнити стійкість суспільства. Ми підтримуємо реагування України на різке зростання потреб у галузі охорони здоровʼя та соціальної допомоги, а також необхідності захисту бізнесу й робочих місць. Ми знаємо, що нам потрібно швидко та ефективно діяти для посилення державних і громадських дій».

Зазначений пакет допомоги буде спрямовано на:

1. Підтримку системи охорони здоров’я України, у тому числі шляхом фінансового внеску до Всесвітньої організації охорони здоровʼя для її роботи в  Україні. З 30 млн євро для всього регіону Східного партнерства, що передбачає 20 млн євро на задоволення найнагальніших потреб, пропорційно найбільша частина коштів передбачена для України. Це дасть можливість придбати необхідні медичні засоби та обладнання, а також посилити спроможність системи охорони здоровʼя реагувати на спалах захворювання. Україна зможе скористатися і новою Ініціативою ЄС з медичної безпеки, спрямованої на посилення готовності епідеміологів і персоналу первинної медичної допомоги та консультаціями фахівців Європейського центру профілактики та контролю захворювань. Крім того, ЄС разом з Міністерством охорони здоровʼя України вивчає можливості розбудови спроможності Міністерства для посилення його механізмів управління кризовими ситуаціями.

2. Підтримку економіки України, зокрема малих і середніх підприємств (МСП) шляхом забезпечення ліквідності, у тому числі через міжнародні фінансові установи. ЄС уже працює з цими інституціями та відповідними фінансовими організаціями з країн-членів у межах ініціативи «Team Europe» над полегшенням, спрощенням і прискоренням доступу до існуючих кредитних ліній, що будуть посилені, й програм підтримки для малого та середнього бізнесу, самозайнятих громадян й інших субʼєктів підприємницької діяльності. Комісія також надасть 500 млн євро гарантій, запланованих у рамках Європейського фонду сталого розвитку, для сприяння забезпеченню ліквідності в країнах-сусідах ЄС, у тому числі за допомогою оборотних коштів, фінансування торгівлі чи мораторію на обслуговування боргів. На  двосторонньому рівні в Україні ми прискорюємо запуск нової програми підтримки МСП (20 млн євро) у межах бюджету ЄС на 2020 рік, яка дасть ще 10 млн євро на  гривневе кредитування малого та середнього бізнесу. Також запроваджується програма підтримки малих фермерських господарств у  розмірі 25 млн євро на додаток до 26 млн євро, виділених у 2019 році.

3. Підтримку найбільш постраждалих від кризи у співпраці з партнерськими громадськими організаціями. Ми знаходимося на першому етапі залучення принаймні 2 млн євро від регіональних і двосторонніх інструментів для формування пакету швидкої соціальної допомоги у таких сферах як захист осіб, які належать до вразливих груп, перехід до онлайн-освіти, підтримка культурної та креативної індустрій і  продовження культурного життя в Інтернеті, боротьба з дезінформацією та посилення стійкості громад. Ми приділяємо особливу увагу східним регіонам України, що потерпають від конфлікту, де партнери з надання гуманітарної допомоги та підтримки раннього відновлення забезпечують реагування на надзвичайну ситуацію, повʼязану з коронавірусом. Тут наша допомога передбачає придбання засобів індивідуального захисту для лікарів і дезінфікуючих засобів, а також підтримку волонтерів, які доставляють їжу та ліки літнім людям.

Довідка

Загальне фінансування, залучене на заходи, спрямовані на протидію поширенню коронавірусу, становить 140 млн євро для країн Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Республіка Молдова, Україна), значна частина яких призначена Україні. Подальші заходи у межах бюджету на 2020 рік будуть додані пізніше цього року для гнучкого реагування на появу нових потреб. Ця нова ініціатива, пов’язана з COVID-19, забезпечує кошти на додаток до нещодавно оголошених 5,2 млн євро у відповідь на конфлікт у східних регіонах України та дестабілізацію Приазовʼя.

Комісія також може надати допомогу через програму «TAIEX», що є інструментом допомоги у межах інституцій зі схожими функціями. Це дасть змогу використати експертні знання країн-членів ЄС, досвід і приклади належної практики оцінки моделей готовності до реагування у надзвичайних ситуаціях і систем охорони здоровʼя.

Крім того, ЄС готовий передати 500 млн євро до державного бюджету України за  програмою макрофінансової допомоги у вигляді позики з низькими відсотками. Виплата цих коштів залежить від завершення заходів, узгоджених Україною з  представниками Міжнародного валютного фонду (МВФ) і необхідних для подання програми МВФ на затвердження Ради директорів Фонду.

ЄС разом з його державами-членами є найбільшим донором допомоги у контексті реагування на конфлікт на сході Україні, з моменту початку якого було виділено понад 762,5  млн євро, приблизно половина яких припадає на гуманітарну допомогу.

Загалом підтримка ЄС Україні з 2014 року становить понад 15 млрд. євро грантів і  пільгових позик на підтримку програми реформ, а також політичної асоціації й  економічної інтеграції України з ЄС.

Джерело - Представництво ЄС в Україні