Посібник «Дорожня карта для конкурентоспроможного бізнесу на європейському та міжнародному ринку»

За ініціативи Міністерства економіки України, в межах проєкту TIPSTER ГС "Фонд підтримки реформ в Україні" та програми міжнародної співпраці «Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі», яка фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією GIZ, а також за участі державних підприємств «Укрметртестстандарт» та «Полтавастандартметрологія» розроблено посібник «Дорожня карта для конкурентоспроможного бізнесу на європейському та міжнародному ринку».


Посібник має на меті у зрозумілий спосіб пояснити суб’єктам господарювання основні аспекти законодавства України у сфері безпечності промислових товарів, технічного регулювання та ринкового нагляду, надати коментарі та роз’яснення ключових понять та категорій, краще зрозуміти як застосовувати досить розгалужене та деталізоване законодавство у цих сферах.

У дорожній карті, серед іншого, роз’яснюються такі питання, як: сфера дії, предмет та обсяг регулювання, зокрема поняття та процедури, пов’язані із наданням та введенням в обіг на ринку, оцінкою відповідності, основними вимогами до продукції, правами та обов’язками суб’єктів господарювання в залежності від їхньої ролі у ланцюгу постачання, а також ринковим наглядом, контролем продукції та відповідальністю у цій сфері.

Окрім горизонтальних питань посібник містить огляд та посилання на вимоги до обраних видів продукції, зокрема таких як електричне та електронне обладнання, медичні вироби/обладнання, неавтоматичні зважувальні прилади, засоби вимірювальної техніки, косметична продукція, іграшки, світлотехнічна продукція.

Окремо також, з метою допомоги суб’єкту господарювання розпочати ознайомлення із вимогами законодавства окремих міжнародних ринків для цілей експорту вказаних видів продукції, висвітлено питання інтеграції та експорту в ЄС та торгівлі із США.

Європейський Союз залишається найбільшим торговельним партнером України і для виходу на європейський ринок вітчизняним виробникам потрібна підтримка у підготовці до роботи за правилами ЄС для підвищення відповідності галузевим європейським стандартам, законодавчим і регуляторним актам.

Посібник буде корисним для використання виробникам та бізнесу, зацікавленим у виробництві та експорті вітчизняної продукції на ринок ЄС, та іншим зацікавленим сторонам, діяльність яких пов’язана з подоланням технічних бар’єрів.

Ознайомитись з посібником


Довідково:

Набувши 23 червня 2022 року статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу, Україна має завершити всеосяжну трансформацію всіх сфер діяльності, що створить умови для функціонування нашої держави за принципами Європейського Союзу та його законами, які спрямовані на захист кожного громадянина та бізнесу. Сьогодні Україна знаходиться на етапі активної підготовки до вступу в ЄС.

Зокрема, вживаються заходи з підготовки до двосторонніх зустрічей стосовно здійснення офіційного скринінгу ЄС в рамках переговорних розділів, у тому числі Розділу 1 «Вільний рух товарів». 

В Україні мають бути створені умови для випуску конкурентоздатної вітчизняної продукції та забезпечення її конкурентоспроможності на європейському та світовому ринках інструментами технічного регулювання, подолання технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС, збільшення обсягів експорту українських товарів на ці ринки у результаті визнання системи технічного регулювання України на європейському та міжнародному рівнях. 

Україна пройшла досить довгий шлях у цьому напрямі: було впроваджено відповідні положення актів законодавства ЄС у вітчизняне правове поле; втілено необхідні адміністративні та інституційні реформи; запроваджено ефективну та прозору адміністративну систему, яка потрібна для імплементації Глави 3 «Технічні бар’єри у торгівлі» Угоди про асоціацію. 

Ухвалення горизонтального та секторального законодавства України, гармонізованого із актами законодавства ЄС, а також його практичне застосування у сфері інфраструктури якості дало змогу перевести у практичну площину питання підготовки до підписання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (АСАА) у перших трьох пріоритетних секторах промислової продукції (низьковольтне електричне обладнання, електромагнітна сумісність обладнання, машини).