Це був складний 7-місячний шлях навчання, підтримки та спільної роботи над підвищенням ефективності закупівель військових частин Сил оборони України.
Нагадаємо, Програма тривала з квітня до кінця листопада цього року. Безкоштовний освітньо-консалтинговий курс “Проєкт 100“ був спрямований на підвищення у 2024 році закупівельної спроможності 100 військових частин Сил оборони.
Цим дописом хочемо нарешті підбити підсумки роботи - як учасників, так і команди, яка реалізувала цей курс.
А розповісти є що.
Для початку хочемо нагадати: чому взагалі виникла ідея запустити цей курс?
По-перше, значні обсяги децентралізованих закупівель вимагають грамотного підходу до роботи з ними. Лише у 2023 році закупівельники у військових частинах витратили близько 52 млрд грн, а в 2024 році – очікувалося більше 60 млрд грн.
По-друге, наша команда була серед тих, хто активно адвокував впровадження штатної посади закупівельника у підрозділах ЗСУ. Таким чином, розуміючи прогрес у цьому питанні, ми хотіли, щоб на момент позитивного рішення вже було досить багато фахівців, які зуміють професійно закривати потреби у підрозділах.
Перед стартом курсу ми планували навчати 100 уповноважених осіб зі 100 військових частини. Це досить велика кількість, тому не були до кінця впевнені, що стільки буде бажаючих навчатися.
Утім, коли почався прийом заявок, стало зрозуміло, що доведеться проводити відбір серед бажаючих. Адже на навчання надійшло 260 заявок від закупівельників. Ми обрали 104 закупівельників.
801 година індивідуальних консультацій, понад 213 годин групових зустрічей та обговорень, 10 онлайн вебінарів, оцінка закупівельних систем у кожній військовій частині та розробка для них індивідуальних рекомендацій.
Саме стільки було докладено зусиль, щоб за пів року всі учасники вийшли на рівень впевнених закупівельників.
Тепер – щодо основних показників закупівельної роботи учасників “Проєкту 100” з початку до його завершення (квітень – вересень 2024 року).
- Ефективність закупівельного процесу військових частин, які взяли участь в Проєкті 100 зросла вдвічі. За нашою методологією, середній бал ефективності закупівель учасників до “Проєкту 100” склав 33 зі 100, а після – 66;
- Загальна кількість закупівель, які здійснили учасники, - 8 265 лоти на загальну очікувану вартість понад 5 417 млн. грн;
- 43% закупівель – конкурентні. При чому, відсоток конкурентних закупівель постійно зростав – в квітні він становив 40%, а у вересні вже був 47%. Таке зростання, на наше переконання, є надзвичайно важливим, адже конкурентні закупівлі сприяють економії коштів, прозорості торгів та підвищують загальну ефективність проведених торгів;
- В середньому 27% закупівель були спрощеними, що означає значне зростання обізнаності учасників у проведенні швидких та конкурентних закупівель;
- Уповноважені особи з “Проєкту 100” витрачають на 60% більше коштів, ніж інші підрозділи ЗСУ. Середній бюджет військової частини з “Проєкту 100” - 56,4 млн грн, а середній бюджет інших військових частин - 35,1 млн грн. Це демонструє, що кошти не заморожуються на рахунках, а активно використовуються на потреби армії;
-
Середній показник економії коштів склав 11%, а загальна сума економії - понад 327 млн грн. Це сталося якраз завдяки збільшенню конкурентних закупівель, використанню чітких та системних процедур, набутим знанням і навичкам у Проєкті 100.
Також наводимо порівняння закупівельного процесу учасників у серпні-вересні 2023 року (Період 1) та серпень-вересень 2024 року (Період 2).
- Загальна кількість закупівель зросла на 175 %: з 1168 до 3216.
- Очікувана вартість всіх закупівель теж зросла – з 237 млн до 3,057 млрд грн. Тобто ріст - 1191%.
- У Періоді 1 військові частини лише 8% закупівель проводили за спрощеними закупівлями (94 лоти), а у Період 2 цей показник сягав майже 30 % (930 лотів).
- Кількість конкурентних закупівель зросла на 23%. У серпні-вересні 2023 року цей показник складав всього 22% (254 закупівлі) від всього об’єму закупівель, а через рік – 45% (1443 закупівлі).
- За період 1 було зекономлено 12,6 млн.грн, а за період 2 - 126,6 млн.грн не лише за рахунок зростання об’єму закупівель, а й завдяки збільшенню конкурентних закупівель, використання чітких та системних процедур, знанням і навичкам набутим в Проєкті 100.
Під час ІІ Форуму військових закупівельників, який відбувся 29 листопада у Києві за участю понад 150 представників закупівельної спільноти, однією з головних тем обговорень було: а що далі?
Відповідаємо: працюємо над тим, щоб продовжити навчання. Тим паче, в умовах запуску впровадження штатної посади закупівельника у ЗСУ потрібно підготувати якомога більше кадрів для цієї роботи.
Залишаємося на звʼязку та тримаємо курс на оборонні закупівлі! 💪🏻
ℹ️ “Проєкт 100” реалізувався Проєктом реформи оборонних закупівель спільно з Офісом з підтримки змін при Міноборони. Фінансування здійснювалося в межах Проєкту реформи оборонних закупівель за підтримки Спеціального радника Великої Британії з питань оборони та Громадська спілка "Фонд підтримки реформ в Україні".